ما مخاطب همه آیات قرآنیم

امام علی علیه السلام در خطبه معروف به متقین فرمود:
" أذا مرّوا بآیة فیها تشویق رکنوا الیها طمعا و تطلّعت نفوسهم الیها شوقا و ظنوا انها نصب اعینهم، و آذا مرّوا بآیة فیها تخویف اصغوا الیها مسامع قلوبهم و ظنّوا انّ زفیر جهنم و شهیقها فی اصول آذانهم..."

یعنی:
"(پرهیزکاران) وقتی به آیه ای می رسند که در آن تشویقی است، طمع آن را می کنند و جانهایشان به شوق آن به وجد می آید و آن را در مقابل چشم خود می بینند. و وقتی به آیه ای می رسند که در آن انذار است، گوش دل را به آن می سپارند؛ گویی که زبانه ها و حرارت جهنم در عمق جانشان رسوخ کرده"

ما مخاطب همه آیات قرآنیم. نه اینکه آیات رحمت قرآن را که می خوانیم به خودمان بگیریم و آیات عذاب و انذار را که می خوانیم برای کافران و منافقان احساس تأسف بکنیم.

/ 14 نظر / 145 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ملکوت

سلام همه آیات ؟ بعضی ها که مستقیما به شخص خاصی خطاب داره مثلا حضرت رسول ص . بعضی ها به کافرین . بعضی به ایمان آورندگان . مصلما همه رو باید خوند و تدبر کرد درش اگه معنی مخاطب این باشه .

ملکوت

این مسلما اشتباه شد [خجالت]

خانم باران

تنها راه است قرآن تنها کتاب تنها امید است

محمد حسین شوکت پور

بسیار زیبا و دلنشین بود. کاش قرآن در تمام زندگیمان بود. حتی در تمام طرحهای صنعتیمان و ایده هایمان. مطلبت به دل نشست برادر

عقیق

امیدمان به رحمت بی پایان اوست و هراسمان از نادانی خویش.

علی

خدا کند که قدر قرآنی را که داریم را بدانیم لااقل ...

سیده

سلام دوست عزیز. خوشحال میشم از حضورتون. با اجازه لینک کردم

یه دوست

سلام اگه دوست دارین ثواب کسب کنین لطفاً این وبلاگ رو با عنوان <<وبلاگ حدیث>> لینک کنین. www.ez12.persianblog.ir

mo

خیلی جالب بود علی جان.

روابط عمومي ام الكتاب

باسلام احتراما نظر به اهميت جايگاه قرآن در رشد و تكامل افراد و به منظور آگاهي و آشنايي بيشتر با مفاهيم قرآني و آموزه هاي آن در جهت بهبود و ارتقاي سطح فرهنگي جوامع خواهشمند است به وب سايت قرآني http://www.ommolketab.ir كه شامل عناوين ذيل مي باشد لينك دهيد. جستجو در قرآن، مقالات قرآني، مقاله قرآني، داستانهاي قرآني، داستان قرآني، اخبار قرآني، خبرهاي قرآني، تفسير قرآن، تفاسير قرآن، چهره هاي قرآني، مشاهير قرآني، دانلود فايلهاي قرآني، دانلود تلاوت قرآن، دانلود فايل صوتي قرآن، دانلود فيلم و كليپ قرآن، دانلود تصوير قرآن، دانلود تصاوير قرآن، ترجمه قرآن، ترجمه هاي قرآن، مناسب اسلامي، مناسبات اسلامي، آشنايي با سوره هاي قرآن و ... باتشكر روابط عمومي موسسه قرآني ام الكتاب