حکم شرکت در مسابقات پیامکی تلویزیون

برگزاری و شرکت کردن در مسابقات پیامکی صدا و سیما که به طور شانسی به شرکت کنندگان جایزه می دهند و اعتبار این جایزه احتمالا از درآمد حاصل از شرکت سایر شرکت کنندگان می باشد، آیا مصداق قمار است و چه حکمی دارد؟

-----------------------------------------------------------------

باسمه تعالی
باعرض سلام؛
ج- چون مسابقه است و مصداق قمار نیست، مانعی ندارد.
دفتر استفتائات قم، حضرت آیت الله العظمی صانعی.

-----------------------------------------------------------------

بسم الله الرحمن الرحیم
با اهداء سلام و تحیت؛
جواب: در صورتى که از شرکت کنندگان پولى بگیرند، و به قید قرعه از محلّ پولهاى دریافتى جوایزى به برندگان بپردازند، این کار حرام است.
همیشه موفق باشید
دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی: / بخش استفتاءات

-----------------------------------------------------------------

بسمه تعالی
اگر شرکت کنندگان وجهی نپردازند یا اینکه جایزه از پول شرکت کنندگان تهیه نشود و بلکه پول آن ها صرف مخارج برگزاری مسابقه و امور خیریه شود جایز است، و الا اشکال دارد.
دفتر حضرت آیت الله العظمی موسوی اردبیلی - استفتائات

---------------------------------------------------------------

به دفاتر آیات عظام سیستانی، وحید خراسانی نیز سوال را فرستادم ولی هنوز جوابی دریافت نکردم.

/ 7 نظر / 78 بازدید
ملکوت

حرام یا حلال فرقی می کنه ؟ مهم اینه که شده یه منبع در آمد برا خودشون یه بار مال یه شبو تو جام جهانی حساب کردم حدود 1 میلیارد دراومد!

جویای حقیقت

به به سلام به دوست عزیز و قدیمی کم کم داشتم نگران میشدم خیلی وقته نیستید.نمی دونم باور می کنید یا نه ولی همین امروز چندین بار به یاد شما بودم,خدا رو شکر که بین برادران مسلمان مودت و محبت قرار داد.و خدا رو شکر که توفیق آشنایی با برادر مسلمان و متعهد و عالمی مثل شما رو تو اینترنت داشتم.و امیدوارم امتحانها رو هم خوب داده باشید.

جویای حقیقت

در مورد بحث امر به معروف هم و تاثیر گذاریش در جامعه شکی نیست و با شما موافقم و در حکومت دینی هم القا و تبیین محسنات و حقانیت دین و توحید توسط امر به معروف صورت میگیره.برای ما هم دعا کنید.عید شما هم مبارک باشه انشاالله در پناه امام زمان عجل الله باشید.

ملکوت

راستی شما فارسی بنویسی ما بهتر متوجه می شیم: عظام استفتا مصداق و کلا زیاد عربی شده اخوی (فارسی را پاس بداریم )[چشمک]

مرضیه محیط

از مراجع هم که نمی پرسیدید منطقا کاملا مشخصه که عمده فایده ی این گونه مسابقات پر کردن جیب عده ی خاصی ازجیب توده ی مردمه (که اکثرشون قشر کم درآمد هستند) مگر اینکه یقین داشته باشید که عایدی آن برای امر خیری صرف می شه- که نمی شه . پس حتی اگر قمار هم نباشه عقل حکم می کنه که جیب اون عده ی خاص رو پر نکنیم تا روز به روز مال مردم رو در پیکرهای رنج ندیده شان انباشته کنند.

اگه ممکنه نظر اقا رو هم بزن

Shokatpour

علی جان مررررسی