تأثیر نیت در چشمه بودن و چاه بودن

یک خانم مهربان و صبور و هنرمند رو در نظر بگیرید که تعدادی مهمان دعوت کرده و با صبر و حوصله و ازشون پذیرایی میکنه و غذاهای بسیار خوشمزه ای هم درست کرده:

اگر نیت ایشون این باشه که نظر مثبت مهمان ها و تشکر اونها را به دست بیاره، نحوه پذیرایی و نگاه کردن و لبخند زدن و حرف زدنش طوری میشه که تشکر اونها رو بر بیانگیزه. مثلا دائم حواسش به همه هست و به همه لبخند میزنه و می پرسه که اگر کم و کسری هست بی تعارف بگین و یا اینکه از همه می پرسه که اگر غذا رو نمی پسندین غذای دیگری هم هست. اینطوری مهمان ها به طور دائم از هنرش تعریف می کنند و در وصف سلیقه و هنر و غذایی که پخته، همه صفات خوب رو ردیف می کنند.

اگر مهمان ها اینقدر فهمیده باشند که این عکس العمل ها رو نشون بدهند، اون خانم بعد از مهمونی احساس خوبی داره و شاید تا آخر عمر هم همین کار رو با مهمان های دیگه تکرار بکنه. این وضعیت یک وضعیت نسبتا راضی کننده است ولی عالی نیست. ولی اگر مهمان ها بی فرهنگ باشند هیچ تشکری نمی کنند و بلکه با چندتا ایراد گرفتن و غرغر کردن، همه زحمت های اون خانم رو به باد میدهند و ایشون بعد مهمانی خستگی به تنش میمونه و احتمالا خاطره این روز براش تبدیل به عقده ای میشه که در مهمانی های دیگه یا مهمانی با همین افراد، تبدیل به رفتارهای سردتر و کم محبت تر میشه.

حالا اگر هدف ایشون، تشکر مهمان ها نباشه، بلکه چون خودش انسان هنرمند و مهربانی است، دوست داره به دیگران محبت بکنه و دوست داره هنر رو منتشر بکنه، اولا شخصیت بزرگوار و بی نیازی داره و نیاز نداره که تشکر مهمان ها رو با لبخند و سوال و محبت بر بیانگیزه ولی در عین حال چیزی از محبت و لبخند و صبوری هم کم نمیگذاره. دوم اینکه مهمان ها چه تشکر بکنند و چه تشکر نکنند و چه غرغر بکنند، ایشون از کارهای خوبی که کرده راضی است و احتمالا اگر از بین غرغرها متوجه نقصی هم بشه، چون به هنر و نیکی علاقه مند هست، دفعات بعد اون نقص رو برطرف میکنه . بعد از مهمونی هم اگر واقعا نیتش گسترش هنر و نیکی بوده باشه، فارغ از اینکه مهمان ها چقدر شکرگزار بودند، احساس خوشحالی داره. این آدم هیچ وقت بعد از مهمانی ناراحت نیست و هیچ وقت هم رفتارش بدتر و سردتر از دفعه قبل نمیشه. هر چند که ممکنه از بی فرهنگ بودن و ناسپاس بودن مهمان ها براشون ناراحت باشه و برای اصلاحشون تلاش بکنه، ولی این تلاش ارتباطی به ناراحتی فردی ایشون نداره ودر محبت و هنر این فرد تأثیر نمیگذاره. این وضعیت یک وضعیت عالی بلکه متعالی است!

در مجموع اگر انسان مثل چشمه باشه و تمام معادلات جهان رو از داخل خودش به سمت بیرون حل بکنه، بر روی تمام معادلات جهان تأثیر خواهد گذاشت و از هیچ پدیده ی منفی هم تأثیر منفی نخواهد گرفت. اما کسانی که منتظر هستند که از روی رفتار بقیه و عملکرد بقیه و اتفاقات جهان تصمیم بگیرند که چکار باید بکنند، تبدیل به یک چاهی میشند که معادلات جهان اعم از خوب و بد به داخل اونها سرازیر میشه. این آدم ها اگر شانس بیارند ورودی های خوبی بگیرند، احتمالا خروجی های خوب میدهند ولی اگر ورودی های بد دریافت کنند، خروجی بد خواهند داد و در مجموع هم انسان های کم تأثیری در جهان آفرینش میشند.

/ 4 نظر / 132 بازدید

پس واسه همینه که شما تاثیرتون روی این فضا کم بوده شما که نیتتون پاک بوده و معدلات درونی تون رو تونستید درست کنید اما چرا خروجی طراحی صنعتی انسان های خوب و تاثیر گذاری از آب در نیومده ظاهرا شما هم نتونستید تاثیری خوبی روی سیستم داشته باشید با وجود اینکه روحانی زاده بودید چون شما کلا تو یک سری معادلات دنیا اشتباه کردید و غرور علمی تون نمیگذاره ببینید

اخیرا یه محقق ژاپنی کشف کرده آب وقتی از چشمه به داخل شهر سرازیر بشه در اثر بدی آدمها آلوده می شه و شکل کریستالهاش عوض می شه حتی اگر تصفیه هم بشه دوباره به شکل اولش بر نمی گرده

امیر

سلام امشب اتفاقی ودرحالی که داشتم دنبال ملمع سعدی میگشتم وارد وبلاگ شما شدم داشتم شعرو ومعنیشو میخوندم که اتفاقا چندتا مطلب تو حاشیه ی وب نظرمو جلب کرد اول فکر میکردم مثل بعضی از کسایی که تو وبلاگ هاشون سعی درخوروندن مطلب دارن به این قصد مطلب نوشتین چندتا مطلب ازتون که خوندم دیدم روش بحثتون منطقیه هرچند که با همه ی چیزایی که خوندم موافق نبودم ولی واقعا از مطالبتون لذت بردم اینهمه نوشتم که بابت چیزایی که خوندم وروش منطقی صحبتتون که الان خیلی کم شده تشکر کنم خدا قوت واقعا ممنون